Słuszny głos w paskudnej sprawie

0

Film Wojtka Smarzowskiego był na ustach wszystkich na długo przed swoją kinową premierą, a nawet przed debiutem na Festiwalu w Gdyni. Wzbudzał wiele kontrowersji: od znikającego i pojawiającego się ponownie zwiastunu do negatywnych opinii księdza Sakowicza –Załuskiego, który w zasadzie rozpętał największą burzę odnośnie tego filmu… Niektóre miasta, na przykład.: Kraśnik albo Ostrołęka zbojkotowały film i tamtejsze kina go nie wyświetlą. O produkcji wypowiedzieli się aktorzy i Andrzej Pągowski – grafik, który stworzył plakat do filmu. Ale swoją opinię wyrazili również księża, dziennikarze, a nawet Cejrowski. Nie zawsze były one pochlebne… Jednak krytyka i atmosfera skandalu nie zaszkodziły filmowi pod kątem frekwencji – „Kler” obejrzało już ponad 2 miliony widzów.

Cóż mogę powiedzieć… Każdy zobaczy w tym filmie to, co zechce zobaczyć. Ktoś zobaczy problem, o którym trzeba mówić, a ktoś inny zobaczy nagonkę na instytucję. Zaznaczmy – Kościół tworzą ludzie tacy, jak my. Wszyscy dokonujemy jakichś wyborów w życiu – od takich w stylu: „Co zjem dziś na śniadanie?” do „Kim będę w przyszłości? Jaką wybiorę szkołę/studia/ścieżkę kariery?”  Księża i zakonnice wybrali stan duchowny. Nie każdy z nich przestrzega chrześcijańskich zasad, to prawda. Ale prawdą jest też, iż część z nich owszem. Nie należy generalizować. Nie każdy student imprezuje i nadużywa alkoholu. Nie każdy Polak jest złodziejem, marudą, pijakiem. Tak samo nie każdy ksiądz jest pedofilem. Nie każdy jest alkoholikiem, łamiącym celibat. Nie każda siostra zakonna pozwala, aby podopieczni w sierocińcu krzywdzili młodszych od siebie. Są tacy, którzy się na to zgadzają, ale są też tacy, którzy się temu sprzeciwiają. Natomiast w  „Klerze” został przedstawiony jeden model osoby duchownej – cynicznej, manipulanckiej, dbającej tylko o swoje interesy. Ale został też ukazany problem pedofilii w Kościele i kwestia tuszowania przewin sprawców. A tego chyba nikt się nie spodziewał…

Źródło: www.pap.pl

Każdy, kto oglądał zwiastun, odniósł zapewne wrażenie, że będzie to komedia skupiająca się na pijaństwie i korupcji Kościoła. Nic bardziej mylnego! „Kler” jest dramatyczną historią o pedofilii i okrucieństwie, jakiego dopuszczają się osoby duchowne wobec dzieci, a także o tym, jak instytucja tuszuje takie sprawy. Jest mocny, poruszający i zdecydowanie nie powinny oglądać go osoby o słabej psychice! Wiele scen zagnieżdża się w głowie widza i nie chce jej opuścić. Dzieło Smarzowskiego ogląda się z zapartym tchem i przeżywanym raz po raz szokiem. „Kler” jest głosem osób skrzywdzonych przez Kościół, łamiącym tabu i niezwykle potrzebnym!

https://www.youtube.com/watch?v=N9Asxqvr2m8

 

Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Recenzentka w portalu internetowym gazetajutro.pl.

Zostaw komentarz


CAPTCHA Image
Reload Image