Muzyczne królowe sceny

Muzyka dla wielu z nas stanowi nieodłączny element codzienności - wspiera nas w drodze do pracy, dodaje energii podczas treningu, gwarantuje świetną zabawę podczas przyjęć i imprez. Dla niektórych jest ona jednak czymś znacznie ważniejszym. Choć według badań ośrodka The Annenberg Inclusion Initiative kobiety stanowią rażącą mniejszość w światowym przemyśle muzycznym, nie oznacza to, że brakuje w nim wokalistek, dla których śpiewanie to nie tylko zawód, spływająca na nie sława i pieniądze, lecz prawdziwa pasja, powołanie i życiowa droga, którą zdecydowały się iść mimo przeszkód.

Edith Piaf

Francuska wokalistka, która otwiera nasze zestawienie, to niewątpliwie jedna z ikon muzyki. Słuchaczy hipnotyzowała nie tylko jej charyzmatyczna osobowość, ale też niebywały kontrast między drobną sylwetką a niskim, nieco chropowatym głosem. Będąc u szczytu kariery pomagała młodym piosenkarzom, ułatwiając im artystyczny start - trudne początki nie były jej obce, zaczynała bowiem od śpiewania na ulicy. Choć jej życie pełne było dramaturgii i dotkliwych zawodów miłosnych, zawsze było ono przepełnione muzyką, której wokalistka oddała się w całości.

Aretha Franklin

Niekwestionowana królowa soulu, która pozostawiła po sobie wiele legendarnych i ponadczasowych utworów i przyczyniła się do zwiększenia popularności tego gatunku muzycznego. Burzliwe życie osobiste nie przeszkodziło jej w osiągnięciu zawrotnej kariery, a wszelkie potknięcia szybko szły w zapomnienie, kiedy Aretha nagrywała kolejny genialny utwór, wpisując się tym samym na listę najwybitniejszych artystek wszech czasów.

Janis Joplin

Janis Joplin to niewątpliwie gwiazda, która zgasła za szybko. Nietuzinkowa, niezwykle charakterystyczna osobowość doskonale współgrała z tworzoną przez nią muzyką. Mimo że jej kariera trwała zaledwie kilka lat, nie przeszkodziło jej to w znalezieniu się na 46. miejscu w rankingu 100 Największych Artystów Wszech Czasów stworzonym w 2004 roku przez magazyn Rolling Stone. Przedwczesna śmierć pozbawiła nas możliwości cieszenia się jej niezwykłym talentem, jednak twórczość, którą po sobie pozostawiła, na stałe zapisała ją wśród klasyków psychodelicznego rocka.

Whitney Houston

Piękna, utalentowana i nieszczęśliwa. Historia życia wokalistki, podobnie jak wielu innych wybitnych artystów, naznaczona była samotnością, brakiem zrozumienia i uzależnieniami. Jej piosenki nie opuszczały list przebojów już od momentu debiutu w 1985 roku. Choć Whitney była kobietą kryjącą wiele tajemnic, jej ponadczasowa spuścizna czyni z niej artystkę, która będzie pamiętana przez pokolenia.

Mariah Carey

Mariah stale gości na okładkach plotkarskich czasopism, lubiących kreować ją na kapryśną diwę i celebrytkę. Być może właśnie dlatego zapominamy często o jej wybitnym talencie i przyprawiającym o dreszcze głosie, którego skala wynosi pięć oktaw. Autorka wielkich hitów i postać, której sława z pewnością nie przeminie wraz z końcem jej kariery.