Czego nie wypada założyć na wesele? Dress code w praktyce

Uroczystość zaślubin to szczególny czas dla panny młodej, która tego dnia chce czuć się naprawdę wyjątkowo. My, jako goście weselni, powinniśmy strojem zaakcentować rangę uroczystości oraz przestrzegać zasad dress-code'u i savoir-vivre'u. Stosowny ubiór świadczy nie tylko o dobrym wychowaniu i posiadaniu klasy, ale także jest wyrazem szacunku do pary młodej. Czego zatem nie wypada założyć na wesele? Przekonaj się!

PAMIĘTAJ O ZAKAZANYCH KOLORACH

O tym, że biel zarezerwowana jest dla panny młodej, wie już chyba każdy, jednak nadal słyszy się o tego typu wpadkach. Założenie białej sukni na wesele, nawet skromnej, krótszej, jest dużym nietaktem! Warto dodać też, że nie tylko czysta biel jest zakazana, nie należy ubierać się także w złamaną biel, jasny beż, ecru czy szampan. To popularne odcienie, w których szyte są suknie ślubne dopasowane do typu urody panny młodej. Drugim kolorem, którego należy unikać jest czerń. Wesele to czas radości, zabawy, świętowania, więc kolor, który w naszej kulturze jest ściśle związany z żałobą nie nadaje się na tego typu uroczystość. Do wyboru mamy przecież całą paletę barw, na pewno uda Ci się znaleźć suknię w stosownym kolorze.

DOPASUJ STRÓJ DO MIEJSCA UROCZYSTOŚCI

Przed zakupem kreacji sprawdź, gdzie będzie odbywać się wesele. Zorientuj się, czy jest to wytworny pałac, czy może mniej formalna sala weselna? A może uroczystość będzie odbywać się w plenerze: na plaży bądź w ogrodzie? Te informacje są niezbędne w wyborze stroju, pomogą Ci nie popełnić modowego faux-pas. Jeśli otrzymasz zaproszenie na wesele odbywające się w eleganckim pałacu, powinnaś postawić na długą, elegancką suknię i klasyczne dodatki. Na uroczystość w sali weselnej możesz założyć sukienkę koktajlową, kombinezon oraz modne szpilki. Zupełnie inaczej sytuacji się przedstawia w przypadku wesel plenerowych. Postaw na stabilne obuwie (nie wypada chodzić w szpilkach po trawniku, wygląda to co najmniej komicznie) oraz zwiewną sukienkę pasującą stylem do miejsca.

UBIERZ SIĘ Z KLASĄ

Pamiętaj, że wesele należy do eleganckich uroczystości, nie jest to wieczorna potańcówka w klubie, impreza sylwestrowa czy wieczór panieński. Czego należy się wystrzegać?

Po pierwsze sukienka nie powinna być zbyt krótka, nawet jeśli nogi są Twoim największym atutem. Taka długość nie jest ani elegancka, ani gustowna. Jeśli chcesz wyglądać jak kobieta z klasą, wybierz jedną z długości: ladymini (przed kolano), mezzo (w kolano), midi (do połowy łydki), cubo (okolice kostki) czy maxi (do ziemi).

Po drugie pamiętaj, aby sukienka czy kombinezon nie miały zbyt głębokiego dekoltu, szczególnie jeśli Twój biust nie należy do najmniejszych. Przesadne epatowanie piersiami nie jest w dobrym guście, a Ty na pewno nie zostaniesz pozytywnie odebrana przez gości weselnych. Poza tym dekolt do pępka może być dla Ciebie mało komfortowy podczas weselnych hulanek, musiałabyś co chwilę sprawdzać, czy wszystko jest na miejscu, a chyba nie o to chodzi. Wybierz więc dekolt podkreślający biust (jeśli jest to atut Twojej figury), ale pamiętaj o jego stosownej i bezpiecznej głębokości.

Po trzecie dopasowany nie jest synonimem słowa obcisły. Zwróć uwagę, aby suknia czy kombinezon nie opinał zbytnio Twojej figury. Ściśnięty biust, opięte pośladki to naprawdę mało pożądany widok na uroczystości weselnej. Poza tym, nie będzie Ci w takiej kreacji wygodnie tańczyć.

Po czwarte zwróć uwagę na materiał z jakiego wykonana jest Twoja kreacja. Nie powinna być to dzianina, która kojarzona jest z sytuacjami codziennymi. Postaw na eleganckie materiały, ale unikaj również zbyt błyszczących historii pasujących raczej na imprezę sylwestrową. Ważnym aspektem jest również obuwie - elegancka szpilka jest bardzo wskazana. Nie muszą być to niebotycznej wysokości obcasy, ale pamiętaj, że damskie płaskie buty są dużo bardziej casualowe. Zbyt mało elegancki strój może być odebrany przez parę młodą jako przejaw braku szacunku, a chyba nie chcesz sprawić nikomu przykrości.

Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom unikniesz modowej wpadki oraz będziesz prezentować się niezwykle elegancko i gustownie na uroczystości weselnej.