Dobry wygląd zewnętrzny nie tylko poprawia samopoczucie, ale też wpływa na to, jak postrzegani jesteśmy przez otoczenie. Większość z nas, by o niego zadbać czy go poprawić, skupia się jednak tylko na ogólnodostępnych zabiegach kosmetycznych poprawiających kondycję skóry, uzyskując tym samym pożądany efekt wizualny.
Niestety przy tym wszystkim zapominamy o tym, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu. Oto kilka podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, by odpowiednio pielęgnować i zadbać o kondycję naszej skóry.
Nawilżenie
Odwodnienie jest jednym z najważniejszych problemów, który bezlitośnie ujawnia się na skórze w miarę upływu czasu. Rodzimy się, mając procentowo największą zawartość wody w organizmie. Skóra noworodka poza tym, że jest sprężysta i napięta, zawiera najwięcej wody w całym życiu człowieka. W miarę upływu kolejnych lat życia ilość wody obecnej w komórce i płynach zewnątrzkomórkowych ulega zmniejszeniu. Wpływ na to mają oczywiście warunki środowiskowe, ale zasadniczo największy to bilans wodny. Ilość wody, którą codziennie tracimy, oddychając, parując przez skórę i w inny sposób, musi być zbilansowana przyjętą ilością. Pułapką okazuje się być wypijanie kilku kaw czy herbat . Działają one moczopędnie i niestety zwiększają utratę płynów, mogą prowadzić do obniżenia ciśnienia tętniczego i złego samopoczucia. Wtedy łatwo też sięgamy po szybkie kalorie - słodycze, owoce.
Witaminy i minerały
Trzeba sobie uświadomić, iż najważniejszym czynnikiem budującym komórki skóry są odpowiednie proporcje witamin i minerałów zawarte w naturalnym pożywieniu. Błony komórkowe są chronione przez witaminy, które powinny być zawarte w codziennym menu, składającym się w głównej mierze ze świeżych warzyw. Natomiast takie produkty, które zawierają cukier, potrafią niszczyć wiązania włókien kolagenowych skóry i prowadzić do szybszego jej starzenia. W Polsce około 4 miliony osób ma zaburzoną tolerancję węglowodanów. Kobiety mogą przekonać się o tym głównie po urodzeniu dziecka, czyli zauważyć, ile ważyły noworodki w stosunku do tego, ile przytyły w ciąży. Można też spojrzeć na choroby pojawiające się rodzinie, aby wcześnie zastosować odpowiednią profilaktykę żywieniową. Dobrze jest przynajmniej spróbować, ale pułapek jest naprawdę dużo. Producenci żywności starają się bowiem ukryć bardziej lub mniej świadomie, co tak naprawdę znajduje się na przykład w płatkach śniadaniowych czy popularnych produktach mlecznych, choćby jogurtach.
Czerwone i białe krwinki
To wszystko jednak jest dopiero czubkiem góry lodowej czynników, które mają wpływ na wygląd skóry, samopoczucie, energię do codziennego życia. Komórki skóry są na samym końcu naczyń krwionośnych. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dostarczanie krwi potrzebne jest przede wszystkim do tych narządów, bez których życie staje się niemożliwe. Są to nerki, płuca, serce, mózg, wątroba. Jeśli w stresie organizm musi dostarczyć gdzieś w organizmie więcej tlenu, to właśnie tam jest kierowany główny nurt. Niestety takie przesunięcia odbywają się kosztem ukrwienia skóry. Tam - w skórze- można zaoszczędzić i szczególnie widać to u osób przebywających w długotrwałym stresie, które nie potrafią sobie poradzić z rozładowaniem napięcia. Najlepszym sposobem na pobudzenie krążenia w skórze i poprawę samopoczucia jest oczywiście aktywność fizyczna na czystym powietrzu, poza miastem. Bieganie w śródmieściu zatłoczonych miast zwiększać bowiem może ilość wdychanych toksycznych związków.
Odczyn skóry
Utrzymanie prawidłowego pH skóry jest kolejnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i zachowanie zdrowego wygląd. Jeszcze chyba nigdy wcześniej przemysł kosmetyczny nie oferował takiej ilości dodatków i konserwantów poprawiających konsystencję, zapach, wygląd kremów itd. Ostatecznie zostają one przynajmniej częściowo wchłonięte w warstwy skóry i dostają do krążenia. Generalnie o to chodzi, ale co jeśli pojawi się nietolerancja na jakiś składnik. Zaczynamy stosować kolejne preparaty, likwidując jedne objawy, a przy okazji wpadamy w błędne koło, bo i tak trudno jest dogonić pożądany efekt. Skuteczne są zwykle preparaty oparte na wyłącznie naturalnych składnikach zwykle z krótkim terminem ważności. Przyczyn występowania określonych zaburzeń skórnych może być wiele. Tylko znalezienie tej istotnej i postępowanie przyczynowe przyniesie efekt. Większość przyczyn jednak zależy od tego, co dzieje się w środku ciała, w przewodzie pokarmowych, odporności, aktywności fizycznej, przy stresie i odpoczynku.
Często starając się uzyskać najpiękniejszy wygląd, zapominamy o tym, co ma największe znaczenie. Dbajmy więc o zdrowy sen (potrzebujemy nieprzerwanego 7/8 godzinnego snu, aby gospodarka metaboliczna hormonów mogła się zresetować!), o dietę bogatą w witaminki i minerały w postaci świeżych warzyw, prawidłowe nawodnienie organizmu, czyste powietrze, zdrowy ruch i uśmiech na twarzy. Czasem się zastanawiam, co takiego robiły nasze babcie, że w prosty sposób przez wiele lat potrafiły zachować czystą cerę i jędrną skórę. Być może świat nie była tak złożony i nie proponował tylu możliwości, pokus i sposobów poprawy wyglądu.