Księżniczki Disneya w nowych odsłonach

Wizerunek księżniczek Disneya to element na trwałe zakorzeniony w kulturze popularnej. Kultowe postaci, coraz bardziej wyrwane z obszaru bajek dla dzieci i przeniesione do świata dorosłych, nadal pozostają jednak nośnikiem tych samych wartości - niewinności i delikatności. Choć przywołują na myśl przede wszystkim klasyczne opowieści o poszukiwaniu miłości i szczęśliwym zakończeniu, okazują się też iść z duchem czasu. A to za sprawą artystów, którzy bawiąc się tymi popularnymi bohaterkami przenoszą je do współczesności i obsadzają w zupełnie nowych rolach.

KOBIETY SUKCESU

źródło: mymodernmet.com

Matt Burt to amerykański artysta, który podjął próbę przeniesienia tych kultowych postaci do współczesnego świata. Obszerne suknie i przejaskrawione dodatki zamienił na biznesowe ubrania, a z nich uczynił prawdziwe kobiety sukcesu. Każdej z nich przypisał karierę, opierając ją na osobowości i historii pierwowzoru. Wśród inspirujących i odważnych księżniczek w nowym wydaniu możemy znaleźć Kopciuszka w roli działaczki na rzecz praw zwierząt, Królewnę Śnieżkę jako psychologa czy Pocahontas walczącą o środowisko.

W OBLICZU WSPÓŁCZESNYCH PROBLEMÓW

źródło: boredpanda.com

Kolejnym przykładem zabawy wizerunkiem księżniczek Disneya jest cykl fotografii stworzony przez Dinę Goldstein. Pomysł na projekt artystyczny "Fallen Princesses" pojawił się pod wpływem jej kilkuletniej córki, która przeżywała okres fascynacji bajkami, podczas gdy artystka zmagała się z chorobą nowotworową. Doświadczenia te natchnęły ją do ukazania kultowych postaci jako zmagających się z wieloma problemami, które nie są obce współczesnym kobietom. Każda z fotografii kryje za sobą unikalną historię. Wśród nich możemy więc znaleźć bohaterki mierzące się z trudami macierzyństwa, korzystające z chirurgii plastycznej czy walczące z poważnymi chorobami.

źródło: boredpanda.com

W ŚWIECIE MODY

Artystycznych inspiracji tymi kultowymi postaciami nie brakuje również w świecie mody. Claire Hummel stworzyła ilustracje, na których możemy zobaczyć znane nam doskonale bohaterki pozbawione swoich typowych sukni. Zamiast nich podziwiać możemy imponujące stroje w zupełnie nowej odsłonie i charakterystyczne dla danej epoki - od XVI-wiecznych Niemiec po XVIII-wieczną Francję.

źródło: pl.pinterest.com

Księżniczki Disneya dotarły nawet na okładkę legendarnego czasopisma Vogue. Wielu współczesnych badaczy ostrzega, że mogą być one niebezpieczne dla młodych, poznających świat dziewczynek. Naukowcy z Brigham Young University na łamach "Child Development" przekonują, że dzieci dobrze znające disneyowskie postaci są bardziej podatne na szkodliwe stereotypy przekazywane przez te kultowe produkcje. Wszystko to zdaje się jednak nie zagrażać reputacji Kopciuszka, na którego historii wychowają się zapewne kolejne pokolenia.

Weronika Kurowska