HPV? Większość Polaków nie słyszło o tym wirusie, a szacuje się, że już co 5-ty Polak jest nim zarażony

Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z istnienia tego wirusa, a co dopiero z faktu jak bardzo jest groźny i jak łatwo się przenosi. Można się nim zarazić już podczas pierwszego stosunku. I nawet zabezpieczenie w postaci prezerwatywy może nas przed nim nie uchronić!

HPV, co to?

Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka, który jest przenoszony prawie wyłącznie drogą płciową. Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa, a więc takich które prowadzą do rakotwórcych zmian narządów płciowych. Wirus ten jest przede wszystkim niebezpieczny dla kobiet, w wielu przypadkach prowadzi do przedrakowych zmian szyjki macicy i raka szyjki macicy. Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV. Zakażenia tym wirusem mogą prowadzić również do raka odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu, prącia.

Koniecznie weź pod uwagę!

  • HPV można się zarazić także poprzez inne formy kontaktów cielesnych, kiedy nie dochodzi do stosunku płciowego (np. dotykanie narządów płciowych). Wirus przenosi się w kontakcie skóry ze skórą lub z błoną śluzową.
  • Inaczej niż w przypadku HIV przy HPV zabezpieczenie się prezerwatywą nie zawsze jest skuteczne - utrudnia ona przenikanie wirusa, ale nie zabezpiecza w 100% przed zarażeniem. Wirus może umiejscowić się na skórze moszny, warg sromowych i łechtaczki, czyli miejscach nie osłoniętych przez prezerwatywę.
  • W większości przypadków zakażenie nie daje żadnych objawów, istnieje zatem ryzyko nieświadomego przekazywania wirusa swoim partnerom.
  • Na zarażenie narażone są zwłaszcza osoby młode, które nie skończyły jeszcze 30. roku życia, a są aktywne seksualnie.

Szczepmy dziewczynki na potęgę!

Na szczęście opracowano szczepionki przeciwko HPV, które są bezpieczne i dobrze tolerowane. Zawierają one wirusopodobne cząstki otrzymane drogą rekombinacji genetycznej. Na polskim rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18.  Co jest ich dodatkową zaletą, przeznaczone są także do ochrony przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu oraz brodawkami narządów płciowych.

Nie pojmujemy, dlaczego tak mało mówi się o HPV i dlaczego młode dziewczynki nie są objęte obowiązkowym szczepieniem, skoro rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. W Polsce odnotowuje się ok. 3 500 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, 50% chorych umiera., a liczby ciągle wzrastają!

W krajach prowadzących szczepienia przeciw HPV po 10 latach odnotowano 90% redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.