Nie uwierzysz ile faktów i mitów kryją w sobie ,,pękające naczynka’’! Przekonaj się sama!

0

Zarówno wiele kobiet jak i mężczyzn boryka się z problemem mniej lub bardziej widocznych poszerzonych naczynek na ciele. Generalnie obszarami o najczęstszym występowaniu tych zmian są twarz i kończyny dolne. Dla wielu osób, zwłaszcza kobiet, są one bardzo wstydliwym i krępującym defektem – zwłaszcza latem, gdy chcemy wyjść na basen lub plażę w stroju kąpielowym, bądź upał sprawia, że makijaż wręcz spływa nam z twarzy.

W piśmiennictwie wielokrotnie spotykamy się z określeniem ,,pękających” lub ,,popękanych naczynek”, co wzbudza we mnie zawsze niesmak, ponieważ gdyby nasze naczynka faktycznie pękały, to cały czas chodzilibyśmy w siniakach!

Tak naprawdę istotą problemów związanych z cerą naczynkową jest wiele czynników sprzyjających poszerzaniu się bardzo drobnych (i dlatego prawidłowo niewidocznych) naczynek włośniczkowych, tworzących sploty tętniczo-żylne skóry właściwej. Naczynia włośniczkowe skóry znajdują się w jej warstwie brodawkowatej, która jest bezpośrednio pokryta naskórkiem. Niestety, im cieńsza jest nasza skóra, tym bardziej są one widoczne, gdyż po prostu prześwitują przez równie cienką pokrywę naskórkową. To właśnie naskórek zabezpiecza naszą skórę przed warunkami obcego naszym tkankom środowiska zewnętrznego i filtruje ostateczny wygląd skóry. Bez naskórka wyglądalibyśmy jak spieczony rak.

Źródło: Wikipedia

Im cieńsze są warstwy skóry i naskórka, tym słabszą barierę oporową stanowią przed ciśnieniem panującym w naczyniach włośniczkowych, co sprzyja ich poszerzaniu. Zwłaszcza, gdy ściany tych naczynek mają zaburzoną strukturę z powodu niewystarczającej ilości prawidłowych włókien kolagenu i elastyny. Niewątpliwie udział w tym mają nasze geny odziedziczone po przodkach, które powodują, że budowa ścian naszych naczyń jest bardziej podatna na rozciąganie pod wpływem naporu ze strony ciśnienia krwi.

Gdyby nasze naczynka faktycznie pękały – wówczas przez miejsce pęknięcia wypływałaby z nich do otaczających tkanek krew. W naszej skórze powstawałyby podbiegnięcia krwawe, potocznie nazywane siniakami, a uruchomione natychmiast mechanizmy krzepnięcia by powodowały wykrzepianie i zamykanie się wąskiego światła tych naczynek, które z czasem uległyby zwłóknieniu i zarośnięciu. A tak przecież nie jest. Z biegiem czasu obszary poszerzonych naczynek zwykle się powiększają, a one same stają się bardziej widoczne, ponieważ skóra staje się coraz cieńsza i po 75 roku życia może utracić nawet do 80% swojej grubości w stosunku do wieku młodzieńczego.

Jak już wspomniano – w genezie skóry naczynkowej największą rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne, nie mniej nieodpowiednia dieta czy niewłaściwa pielęgnacja skóry mogą potęgować problem. Skóra naczynkowa przede wszystkim charakteryzuje się ogromną wrażliwością na zmieniającą się temperaturę otoczenia – zalecane jest unikanie zarówno upału, jak też bardzo niskich temperatur, a także nadmiernego opalania, gorących kąpieli czy korzystania z sauny. Ponadto w higienie i pielęgnacji skóry naczynkowej zaleca się, aby unikać narażania jej na czynniki takie jak: peelingi, kompresy, ostre potrawy, gorące napoje, alkohol, nieodpowiednie, drażniące kosmetyki, stres i silne emocje, a nawet przegrzewanie twarzy w wyniku wysiłku fizycznego. Kobiety są bardziej podatne na rozszerzanie się naczyń, zwłaszcza, gdy stwierdza się u nich nadmiar estrogenów (żeńskich hormonów płciowych), które rozluźniają mięśnie naczyń krwionośnych. Rozluźnione naczynka, szybciej się rozszerzają, a jednocześnie trudno jest im powrócić do pierwotnych rozmiarów.

Dlatego dobór właściwych kosmetyków do domowej pielęgnacji twarzy w przypadku cery naczynkowej powinien być uzgadniany indywidualnie podczas konsultacji w gabinecie kosmetologicznym, a w razie potrzeby w poradni dermatologicznej. Należy pamiętać, że niezależnie od typu cery – każda skóra wymaga zawsze indywidualnego podejścia, zwłaszcza, gdy jest to cera problematyczna w codziennej pielęgnacji.

Lekarz specjalista chirurgii ogólnej, chirurg naczyniowy, właścicielka  kliniki zdrowia i urody ,,Gabinet Laura’’.

Zostaw komentarz


CAPTCHA Image
Reload Image