Kobieta z klasą na płótnie. Wywiad z malarką Valerią Iesalową.

0

,,Malarz to nie ten, kto jest natchniony, lecz ten, który jest w stanie natchnąć innych.”
Salvador Dali

Mój rozmówca – Valeria Iesalowa – opowiedziała mi o swoim zamiłowaniu do malarstwa i sztuki oraz roli kobiety-artystki we współczesnym świecie.

Renata Florek-Szymańska: Nie da się ukryć, że tematem większości obrazów Twojego autorstwa jest kobieta. Jaka według Ciebie – artysty malarza w jest dzisiejsza kobieta z klasą? 

Valeria Iesalowa: Ooo! To pytanie podchwytliwe – według mnie kobieta z klasą przede wszystkim jest pewna siebie i nie boi się wyzwań. Taka właśnie jest kobieta współczesna, której osobowość jest twardo osadzona w realiach i która wie dobrze, czego oczekuje od życia, no i oczywiście umie dopiąć swego. Kobieta z klasą realizuje się nie tylko jako dobra żona i matka, ale również znajduje czas na samorozwój i umie zadbać o swój wygląd.

R.F-Sz.: Czy wg Ciebie obecny pęd cywilizacji bardzo zmienił priorytety i rolę kobiety-artystki w społeczeństwie – w porównaniu do np. kobiet żyjących w XX wieku? 

V.I.: Do tego pytania trzeba podchodzić indywidualnie. Bywają artystki-romantyczne, które tworzą „sztukę dla sztuki” lub tak zwane artystki – businesswoman, które dostosowują swoją sztukę do odbiorcy. Uważam, że niewiele się tutaj zmieniło, ponieważ zarówno współcześnie, jak i w poprzednich czasach, kobiety-artystki maja bardzo dużo życiowych zadań do wypełnienia. Większość z nich ma rodzinę, z którą łączą się obowiązki. Oprócz tego chcą one zrealizować się zawodowo jako artystki i znaleźć swojego widza, co nie jest łatwe w dzisiejszych czasach.

R.F-Sz.: Jakim wyzwaniom musi sprostać kobieta-artystka, żeby zaistnieć w świecie współczesnej sztuki?

V.I.: Przede wszystkim nabyć niezbędne umiejętności oraz odpowiednie wykształcenie. Kobieta-artystka przede wszystkim musi zrozumieć siebie, poznać swoje możliwości, odkryć, czym chce się zajmować, ponieważ sztuka współczesna otwiera wiele możliwości dla artysty. Oczywiście kobieta-artysta powinna mieć twardy charakter i dużo cierpliwości. Nie może ona zrażać się porażkami i musi dążyć do swojego celu, także musi być uparta i dokładna w tym, co robi, musi także nauczyć się korzystać z każdej okazji do promowania swojej twórczości.

R.F-Sz.: Skąd pojawił się pomysł cyklu obrazów ,,Ludzie i Manekiny”?

V.I.: Pomysł cyklu wybrałam nieprzypadkowo. Powodem jego wyboru było wiele czynników – po pierwsze, fakt, iż mijając witryny sklepowe i spoglądając na nie zrozumiałam, że manekiny stanowią w pewnym sensie ,,żywą informację” w temacie świata mody oraz odzwierciedlają pewne umiejętności harmonijnego połączenia elementów ,,nowinek modowych” w jednym stylu. Po drugie, stanowią one aktualne źródło informacji podczas ,,gorączki trendowej” dla wszystkich podążających za modą. Po trzecie, dany temat zafascynował mnie emanującym pięknem i estetyką. Kiedy patrzymy na niektóre witryny sklepowe uświadamiamy sobie, że wystylizowane tam manekiny pretendują wręcz o miano dzieła artystycznego.

Odkrywam w tym cyklu wiele niuansów. Z jednej strony – pozytywny. Fakt, że manekiny pokazują nam nowinki modowe, prawidłowo zharmonizowane w jednym stylu. Z drugiej strony – negatywny – iż, kiedy człowieka interesuje tylko jego aktualnie modny i ładny zewnętrzny wizerunek. Tym samym traci on swoje wartości człowieka i staje się pustym, żywym manekinem. 

Nie ulega wątpliwości, że człowiek, w szczególności kobieta, musi dbać o swój własny styl, ale tak naprawdę najważniejszym wizerunkiem człowieka jest jego wewnętrzny świat, inteligencja, praca nad sobą, zainteresowanie światem, kulturą… Ten wizerunek można zobaczyć tylko w oczach człowieka.

Valeria Iesalova urodziła się w Dnieprodzierżyńsku na Ukrainie. Wyższe studia artystyczne rozpoczęła w Dniepropietrowskim Uniwersytecie Narodowym na kierunku edukacja plastyczna-malarstwo. Następnie ukończyła studia wyższe na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów. Prace artystki znajdują się w prywatnych zbiorach na terenie Polski, Rosji, Ukrainy oraz Niemiec.

Artystka rozpoznawana ze swojego cyklu „Ludzie i manekiny”.

Od maja 2017 roku Valeria Iesalowa prowadzi szkołę malarstwa „Art Studio Valeriia Iesalowa” w Lublinie. Szkoła została  stworzona z myślą o kobietach, które na co dzień mają rodziny, pracują i osiągają swoje cele życiowe, a w wolnej chwili chcą odprężyć się w twórczym gronie – odłożyć na bok swoją codzienność i ,,zaszaleć” na płótnie.

Lekarz specjalista chirurgii ogólnej, chirurg naczyniowy, właścicielka  kliniki zdrowia i urody ,,Gabinet Laura’’.

Zostaw komentarz


CAPTCHA Image
Reload Image