website-logo

Winni złego filmu

Policjant Asger, odsunięty ze służby z powodu śmiertelnego postrzelenia świadka, pracuje jako dyspozytor linii 112. Któregoś dnia dzwoni do niego kobieta, która została porwana. Wszystko wydaje się być jasne: eks-mąż porywa byłą, a ponieważ ma broń i był skazany, oczywiste jest, że to on jest ten najgorszy. Ale w życiu rzadko coś jest takie proste. Asger przekona się o tym, kiedy dodzwoni się do niego córka feralnego małżeństwa, a także, kiedy spełni się najgorszy z możliwych scenariuszy?

Kto tu tak naprawdę jest zły? Co wydarzyło się w domu dzwoniącej? Co się stanie z kobietą i jej dziećmi? A z mężem? Jak Asger wybrnie z tej afery?

Nie potrafię zrozumieć zachwytu nad tym filmem. ?85 minut czystej adrenaliny?, ?Mocny?, ?Wciągający? – moim zdaniem, żadne z tych słów nie pasuje do tej produkcji.

?Winni? nie są  ?Połączeniem? z 2013 roku. Nie ma tej akcji, tego napięcia, tego czegoś, co sprawia, iż chce się oglądać dalej. Jest mocno przeciętny, zarówno, jeśli chodzi o grę aktorską (na poziomie amatorów), fabułę, jak i  generalnie jeżeli chodzi o całokształt. Momenty kulminacyjne, kiedy dowiadujemy się całej prawdy, są przeciągane w czasie, przez co naprawdę ma się ochotę wyjść z sali. Gdyby nie momenty, w których w końcu się jej dowiadujemy, a które są dla kinomana ciosem w policzek, film można by przekreślić grubą kreską. Nieliczne minuty przyspieszonego tętna i pewnego rodzaju szoku sprawiają, że film nie jest taki tragiczny. Ale ? nadal ? bardzo wiele rzeczy jest do poprawki! Są debiuty udane i nieudane. Ten ? niestety ? należy do tych drugich?

Agnieszka Szachowska