Wielkanocny savoir-vivre

Rozsadzanie gości

Przemyślenie, kogo gdzie posadzić, jest bardzo często lekceważone przez gospodarzy, a to podstawa dobrej atmosfery przy stole. Przy planowaniu miejsc warto zastosować przynajmniej podstawowe zasady. Najważniejszą jest precedencja, która decyduje o pierwszeństwie: najbliżej gospodarzy, którzy zasiądą u szczytów stołu, powinni siedzieć najbardziej uprzywilejowani goście, najprawdopodobniej będą to dziadkowie. Można zrobić wyjątek dla rodziny lub przyjaciół, którzy przyjadą do nas z bardzo daleka i będą traktowani jako goście honorowi. Druga ważna zasada to rozsadzenie kobiet i mężczyzn, a trzecia to nie sadzanie razem małżeństw. Pary na rozmowę mają czas w domu. Dobrze jest też pamiętać, żeby przypadkiem nie posadzić obok siebie osób ze sobą skłóconych.

Zwykle mamy dylematy, gdzie posadzić dzieci, ponieważ w tych czasach nie sadza się ich przy osobnym stole. Jeśli są maleńkie, powinny siedzieć obok rodziców, którzy będą się nimi opiekować. Chyba że dziadek lub babcia poproszą, by siedziały obok nich. W takich wypadkach wszyscy są szczęśliwi: i rodzice, ponieważ mogą sobie odpocząć, i dziadkowie – z wiadomych względów. Jeśli dzieci są starsze, czyli samodzielne, siadają najdalej od gospodarzy. Są wtedy wśród rówieśników i bawią się rozmową w swoim gronie.

Jeśli skrupulatnie podejdziemy do rozsadzania gości, przygotowujemy zawczasu winietki z imionami, żeby każdy wiedział, gdzie usiąść. Niektórzy goście czasami próbują pozamieniać się miejscami, burząc porządek zaproponowany przez gospodarzy. Jest to bardzo niegrzeczne. Również niewłaściwe jest zamienianie się miejscami w trakcie trwania przyjęcia. Wymowa takiego zachowania jest mniej więcej taka: „nudzę się przy tobie, wolę porozmawiać z kim innym”.

Rozmowy

Zasady, które dotyczą rozmów, to nie tylko unikanie tematów prowadzących do konfliktów. To przede wszystkim umiejętność słuchania, podtrzymywania dyskusji czy szukania wspólnych upodobań. Warto również nabrać dystansu do siebie i usposobić się przyjaźnie do innych, żeby nie patrzeć pogardliwie na wujka, który po raz któryś z rzędu opowiada tę samą historię, czy na ciocię, która zadaje niedyskretne pytania.

Ubiór

Na uroczyste śniadanie, które jest najważniejszym przyjęciem podczas Świąt Wielkanocnych, należy się ubrać wyjątkowo starannie. Odpowiedni na tę okazję jest strój wizytowy o charakterze dziennym, czyli mężczyźni mogą być w jasnych garniturach (chociaż granat nie będzie błędem), a kobiety w sukienkach wizytowych. Warto przemyśleć też ubiór dzieci i młodzieży. Młode pokolenie powinno swoim strojem wyrażać szacunek dla gospodarzy, dla gości, dla samych siebie, ale przede wszystkim szacunku dla Zmartwychwstania.

Życzenia

Zanim gospodyni złoży życzenia, na początku uroczystego śniadania rozdaje pokrojone i przygotowane na małym talerzyku święcone jajka. Podczas Świąt Wielkanocnych nie ma zwyczaju dzielenia się wszystkich ze wszystkimi, tak jak opłatkiem podczas Wigilii. Wystarczy, że gospodarz lub gospodyni wstanie i powie kilka miłych życzliwych słów do wszystkich gości.

Ja również chciałabym dołączyć się ze swymi życzeniami radosnych Świąt dla Czytelniczek i Redakcji.

dr Irena Kamińska-Radomska





Poprzedni artykuł


Następny artykuł