Słuszny głos w paskudnej sprawie

20 października 2018

Film Wojtka Smarzowskiego był na ustach wszystkich na długo przed swoją kinową premierą, a nawet przed debiutem na Festiwalu w Gdyni. Wzbudzał wiele kontrowersji: od znikającego i pojawiającego się ponownie zwiastunu do negatywnych opinii księdza Sakowicza ?Załuskiego, który w zasadzie rozpętał największą burzę odnośnie tego filmu? Niektóre miasta, na przykład.: Kraśnik albo Ostrołęka zbojkotowały film i tamtejsze kina go nie wyświetlą. O produkcji wypowiedzieli się aktorzy i Andrzej Pągowski ? grafik, który stworzył plakat do filmu. Ale swoją opinię wyrazili również księża, dziennikarze, a nawet Cejrowski. Nie zawsze były one pochlebne? Jednak krytyka i atmosfera skandalu nie zaszkodziły filmowi pod kątem frekwencji ? ?Kler? obejrzało już ponad 2 miliony widzów.

Cóż mogę powiedzieć? Każdy zobaczy w tym filmie to, co zechce zobaczyć. Ktoś zobaczy problem, o którym trzeba mówić, a ktoś inny zobaczy nagonkę na instytucję. Zaznaczmy ? Kościół tworzą ludzie tacy, jak my. Wszyscy dokonujemy jakichś wyborów w życiu ? od takich w stylu: ?Co zjem dziś na śniadanie?? do ?Kim będę w przyszłości? Jaką wybiorę szkołę/studia/ścieżkę kariery??  Księża i zakonnice wybrali stan duchowny. Nie każdy z nich przestrzega chrześcijańskich zasad, to prawda. Ale prawdą jest też, iż część z nich owszem. Nie należy generalizować. Nie każdy student imprezuje i nadużywa alkoholu. Nie każdy Polak jest złodziejem, marudą, pijakiem. Tak samo nie każdy ksiądz jest pedofilem. Nie każdy jest alkoholikiem, łamiącym celibat. Nie każda siostra zakonna pozwala, aby podopieczni w sierocińcu krzywdzili młodszych od siebie. Są tacy, którzy się na to zgadzają, ale są też tacy, którzy się temu sprzeciwiają. Natomiast w  ?Klerze? został przedstawiony jeden model osoby duchownej ? cynicznej, manipulanckiej, dbającej tylko o swoje interesy. Ale został też ukazany problem pedofilii w Kościele i kwestia tuszowania przewin sprawców. A tego chyba nikt się nie spodziewał?

Źródło: www.pap.pl

Każdy, kto oglądał zwiastun, odniósł zapewne wrażenie, że będzie to komedia skupiająca się na pijaństwie i korupcji Kościoła. Nic bardziej mylnego! ?Kler? jest dramatyczną historią o pedofilii i okrucieństwie, jakiego dopuszczają się osoby duchowne wobec dzieci, a także o tym, jak instytucja tuszuje takie sprawy. Jest mocny, poruszający i zdecydowanie nie powinny oglądać go osoby o słabej psychice! Wiele scen zagnieżdża się w głowie widza i nie chce jej opuścić. Dzieło Smarzowskiego ogląda się z zapartym tchem i przeżywanym raz po raz szokiem. ?Kler? jest głosem osób skrzywdzonych przez Kościół, łamiącym tabu i niezwykle potrzebnym!

https://www.youtube.com/watch?v=N9Asxqvr2m8

 

Popularne

Nolite te bastardes carborundorum
17 stycznia 2019

Nolite te bastardes carborundorum

Więcej...
Intymne wyznania i trudne wyzwania - rozmowa z bulimiczką
11 stycznia 2019

Intymne wyznania i trudne wyzwania - rozmowa z bulimiczką

Więcej...
My, kobiety, zawsze jesteśmy same
03 stycznia 2019

My, kobiety, zawsze jesteśmy same

Więcej...
Porządna włoska robota
04 grudnia 2018

Porządna włoska robota

Więcej...
Designed by Design Studio WWW with and