Najbardziej wpływowe artystki naszych czasów, o których zapewne nie masz pojęcia

Wszelkiego rodzaju rankingi mają to do siebie, że oczywiście tworzone są w sposób wybiórczy i subiektywny. Licytowanie się, która z Pań jest większą muzyczną artystką - Madonna czy Beyonce - nie ma chyba zbyt wielkiego sensu. Tym bardziej, że znaleźliby się i tacy, którzy w ogóle zanegowaliby wartość artystyczną działalności obu piosenkarek.

Dlatego prezentujemy zupełnie inne zestawienie artystek zajmujących się fotografią, malarstwem, modą, ilustrowaniem, performance'ami. Znalazły się w naszym zestawieniu ze względu na ogromne uznanie, jakie wzbudziły na świecie, ich prace wystawiane są w najbardziej prestiżowych muzeach, galeriach i butikach, i niejednokrotnie kosztują krocie. Kobiety te obracają się w gronie najbardziej wpływowych i sławnych ludzi na świecie, a w Polsce nie są powszechnie znane, choć zdecydowanie warto poznać i kojarzyć ich nazwiska.

Annie Leibovitz - fotografia

Pochodzi z amerykańskiej rodziny o żydowskich korzeniach. Mając 21 lat została głównym fotografem rockowego pisma "Rolling Stone". Jej kariera z niesłabnącą mocą nabierała rozpędu; od lat 80-tych jej zdjęcia pojawiają się w "New York Timesie", "Newsweeku", tygodnikach "Time", "Paris Match" oraz "London Independent Magazine". Sławą przewyższa nawet niektórych z pozujących jej ludzi kultury i biznesu, a jest autorką między innymi serii "The Hollywood Portfolio", w którym znajdziecie dziesięciu hollywoodzkich aktorów pozujących ze swoimi reżyserami. W 2009 roku wykonała oficjalny portret rodziny prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jedną z ostatnich najgłośniejszych sesji Leibovitz była ta przygotowana dla Vogue'a, podczas której sfotografowała Justina Bibera z jego żoną Hailey.

Vivienne Westwood - moda

Choć jej image kłóci się nieco z powszechnym wyobrażeniem damy, angielska projektantka mody za swoje zasługi otrzymała w 2006 roku tytuł szlachecki. Co więcej sama królowa Elżbieta II podczas oficjalnej ceremonii w pałacu Buckingham uhonorowała ją Orderem Imperium Brytyjskiego, który przyznawany jest obywatelom brytyjskim za rozsławienie Wielkiej Brytanii na całym świecie. Obecnie projektantka posiada ponad 60 sklepów na całym świecie, choć zaczynała jako pracownica fabryki. W wieku 30 lat mieszkała z rodzicami, wychowywała syna, była nauczycielką, która w wolnych chwilach tworzyła biżuterię sprzedawaną na jarmarku Portobello Road. Wraz ze swoim drugim mężem zrewolucjonizowała modę, w ich pierwszym butiku narodził się modowy punk.

Kathryn Bigelow - film

Jedna z pięciu kobiet kiedykolwiek nominowanych do Oskara w kategorii najlepsza reżyseria, jedyna, która tę nagrodę otrzymała. Urodziła się w Kalifornii, gdzie przez dwa lata studiowała malarstwo w San Francisco Art Institute. Potem wygrała stypendium umożliwiające jej kolejne studia na Columbia University School of Arts, które zakończyła dyplomem w 1979 roku z filmoznawstwa. W 1991 roku wyreżyserowała kultowy już film "Na fali" (ang. "Point Break"), w którym główną rolę gra Keanu Reeves, jednak kolejne filmy były raczej niewypałami. Filmem, który przyniósł jej nominację i samego Oskara był "The Hurt Locker. W pułapce wojny" opowiadający o wojnie w Iraku. Wymieniana w gronie najbardziej wpływowych hollywoodzkich reżyserów obok Tarantino i Nolana.

źródło: elpais.com

Carolina Herrera - moda

W 1970 i 1980 roku najlepiej ubrana kobieta świata. Muza wielu innych artystów, między innymi Andy’ego Warhola, który w 1979 roku namalował jej słynny portret w czerwonych kolczykach. W 1988 roku Dom Mody Herrrera wypuścił pierwszą linię perfum, które obecnie zaliczane są do pierwszej dziesiątki najbardziej ekskluzywnych, a jednocześnie najbardziej popularnych zapachów na świecie. W kreacjach Herrery wystąpiły takie sławy jak Jackie Kennedy, Adriana Lima czy Renee Zelwegeer. Herrera urodziła się z zubożałej wenezuelskiej rodzinie arystokratycznej, której korzenie znane są aż do XV wieku. Ta podawana w życiorysach Herrery fraza "zubożała rodzina" nie do końca jest chyba kojarzona tak jak u nas, bowiem babcia przyszłej projektantki ubierała ją w Diora i Lanvin. Często zabierała też wnuczkę na pokazy mody. Tradycja ta zrodziła małą legendę jakoby Carolina postanowiła zająć się modą w trakcie pokazu hiszpańskiego projektanta – Cristobala Balenciagi.

c.d.n