Nie unikaj pieczywa - jaki chleb wybrać, by sprzyjał naszej diecie?

Często słyszy się od osób postanawiających przejść na zdrową dietę zdanie ?Od jutra nie jem chleba?. Tymczasem pieczywo nie musi, a nawet nie powinno być jakimś zakazanym produktem w naszym jadłospisie. Odpowiednio wybrane dostarcza wielu cennych wartości odżywczych i jest sycące. To doskonałe źródło węglowodanów. Chleb dobrej jakości z powodzeniem może być składnikiem diety odchudzającej.

Podpowiemy zatem, jaki chleb wybrać, by nie martwić się o niekontrolowane przybieranie dodatkowych kilogramów. Oprócz właściwego składu, zwracajcie uwagę na ilość chleba w diecie. To od niej bowiem zależy, czy waga będzie spadać, czy wręcz przeciwnie. Zjadanie chleba do każdego posiłku: kanapek na śniadanie, jako grzanek do sałatki, dodatku do zupy i jeszcze na kolację, powoduje, że dostarcza on bardzo dużą liczbę kalorii. Gdy z takiego dodatku zrezygnujemy, oczywiście schudniemy. Oto cały sekret tych, którzy uważają, że pieczywo tuczy. Tak, ale (jak wszystko zresztą) w przesadzonych ilościach.

Masz wybór?

Piekarnie oferują ogromny wybór pieczywa: jasne, ciemne, bułki, bagietki, rogale, pieczywo chrupkie i inne. Tych słodkich nie bierzemy pod uwagę. Skupmy się na doborze właściwego dla diety chleba, którego zjadanie przyniesie nam więcej korzyści niż szkód. Chleb może być bowiem bardzo smaczny i zaspokajać apetyt na długo.
Nie daj się nabrać na marketingowe hasła ?fit? czy ?light?. Mają Cię one tylko zachęcić do kupna pieczywa ?niby? wpływającego dobrze na sylwetkę. Pamiętaj: czytaj skład! Nie oszczędzaj też na pieczywie. Dobry chleb może kosztować.

Masz prawo do etykiety
Skład pieczywa nie może być trzymany przed Tobą w tajemnicy. To Twoje prawo konsumenckie. Liczba składników wartościowego chleba nie powinna przekraczać czterech. Wymieniona jest zawsze od tego, którego jest w produkcie najwięcej. Wystarczy, że chleb będzie zawierał: mąkę, drożdze lub zakwas, wodę i sól. Tyle w zupełności wystarczy. Dla walorów smakowych możesz sięgnąć po ten z dodatkiem ziaren i nasion.

Unikaj jednak pieczywa o etykietach przypominających chemiczne rozpiski. Nie jest konieczny w nim karmel, cukier, olej i przeróżne spulchniacze. Nie kieruj się zasadą, że ciemny chleb jest lepszy od jasnego, tylko patrz na skład.
Jeśli ograniczysz sól w innych posiłkach, nie musisz się obawiać o tę w chlebie.

Wybieraj jak najwyższy typ mąki - najlepiej powyżej 2000. Taki typ ma mąka razowa, gdzie już mąka używana do wypieku jasnego pieczywa to typ 750. Dlaczego to takie ważne? Dotyczy to jakości pieczywa i tego, jaką da sytość. Im wyższy typ mąki, tym więcej w nim składników odżywczych i błonnika.
Sięgaj po chleb na zakwasie. Powoduje on bowiem wytwarzanie kwasu mlekowego. Jakie niesie to za sobą korzyści? Wpływa dobroczynnie na florę bakteryjną jelit, przez co zwiększa naszą odporność.
Pamiętaj, że chleb pełnoziarnisty to nie to samo co wieloziarnisty. Oczywiście wybieraj produkt z pełnego ziarna.

Możesz też pokusić się o samodzielny wypiek pieczywa, wtedy doskonale będziesz wiedzieć, co zawiera. Sama bowiem zdecydujesz o jego przygotowaniu i dodatkach.

Masz ogrom możliwości
Pomysłów na wykorzystanie chleba w diecie jest całe mnóstwo. Chyba nie musimy Cię przekonywać, by był on składnikiem Twoich posiłków.

Oto kilka naszych sprawdzonych przepisów na wystawne kanapki, które mogą uświetnić nie tylko Twoją dietę, ale także rodzinne spotkania czy imprezy z przyjaciółmi.

Kanapeczki z łososiem
Chleb posmaruj cienką warstwą serka chrzanowego, połóż sałatę, plaster łososia, trochę awokado, daj kleks z jogurtu greckiego i posyp koperkiem. Pycha!

Grzanki z mozarellą
Chleb posmaruj kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Zapiecz chwilę w piekarniku. Połóż plaster mozzarelli, pomidora i posyp bazylią. Smacznie chrupiące!

Z hummusem i warzywami
Kromkę posmaruj hummusem i poukładaj swoje ulubione warzywa: sałatę, pomidor, ogórek, kiełki, cebulę, koperek? Tak pokaźna objętościowo kompozycja zaspokoi Twój apetyt.
 
Chętnie poznamy także Wasze propozycje na pyszne kanapki 🙂