Detoks sokowy – moda czy skuteczny sposób na oczyszczenie organizmu?

28 sierpnia 2018

Ostatnio tematem na topie jest oczyszczanie organizmu przez soki i koktajle warzywno-owocowe. Są takie okresy w roku, kiedy chcemy pozbyć się toksyn z organizmu. Najczęstsze to styczniowy ?powrót do formy?, sezon letni, kiedy chcemy jak najlepiej wyglądać w stroju kąpielowym lub obecny, powakacyjny czas, kiedy czujemy się ociężali po urlopowych szaleństwach. Czy takie praktyki mają sens?

Na wstępie należy zaznaczyć, że wcale nie trzeba rezygnować z jedzenia, chcąc pozbyć się toksyn z organizmu. Nasz układ pokarmowy sam dobrze sobie radzi z usuwaniem szkodliwych substancji, a my możemy mu pomóc, stosując zbilansowaną dietę, wykonując codzienną aktywność fizyczną i pijąc dużą ilość wody. Równie ważny jest właściwy tryb życia: wysypianie się i unikanie nadmiernej ilości stresu. Trzymając się tych zasad, na pewno będziemy dobrze czuć się w swoim ciele i nie będzie nam brakować energii do życia.

Jeśli chcemy zastosować detoks sokowy musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Taka dieta powinna trwać nie dłużej niż trzy dni. Tylko wtedy przyniesie korzyści w postaci poprawy ogólnego samopoczucia, dobrze wpłynie też na stan naszej cery, włosów czy paznokci. Permanentne odstawienie niektórych składników odżywczych może być ryzykowne.

Przygotuj się!

Nie skacz od razu na głęboką wodę. Jeśli na co dzień Twoja dieta pozostawia wiele do życzenia, przeważają w niej potrawy tłuste, jesz nieregularnie, pijesz dużo kawy, bądź pozwalasz sobie na alkohol, kilka dni przed przestawieniem się na napoje, zmień to! W Twojej diecie powinny znaleźć się pełnowartościowe produkty: pełnoziarniste pieczywo, makaron i ryż, a także kasze. Niech dania będą lekkie, bez ogromnej ilości tłuszczu. Tego szukaj w rybach, jajach, orzechach czy oliwie z oliwek. Do każdego posiłku zjadaj solidną porcję warzyw. Gdy ustabnilizujesz swój jadłospis, detoks sokowy zadziała zdecydowanie lepiej i nie przyniesie szkód dla Twojego organizmu.

Tak przygotowana będziesz mogła w pełni cieszyć się tworzonymi przez siebie koktajlami, a po zakończeniu detoksu poczujesz się lekko i z pozytywnym nastawieniem wrócisz do posiłków sprzed oczyszczania. Możesz tak zauważyć spadek na wadze. Często jednak jest to pozbycie się nadmiernej ilości wody i efekt utrzymasz tylko dzięki wyżej wspomnianym zasadom komponowania zrównoważonych posiłków.

Odpowiednie uzbrojenie

Czego potrzebujesz, by przeprowadzić detoks sokowy? Bojowe nastawienie jest potrzebne, jednak nie obędzie się bez odpowiednich narzędzi. Na te kilka dni zaprzyjaźnij się z sokowirówką i blenderem. Najlepiej zrób zapas warzyw i owoców. Wypełnij nimi lodówkę po brzegi, tak byś nie musiała każdego dnia oczyszczania udawać się do sklepu. Czeka w nim bowiem wiele pokus i możesz zabłądzić w ?zakazaną? alejkę, ze słodyczami na przykład.

To normalne, że po pierwszym dniu spożywania samych płynnych posiłków możesz czuć się osłabiona. Powinien to być tymczasowy stan. Gdy ustalisz sobie, że to np. tylko weekendowa przygoda, łatwiej będzie Ci wytrwać.

Ostrzegamy, że na początku możesz czuć się senna, a nawet rozdrażniona. Przygotuj zatem domowników, może też przyłączą się do takiego kilkudniowego wyzwania, po którym wszyscy poczujecie nie tylko satysfakcję, ale także poprawę samopoczucia?

Moc warzyw i owoców

O cudownych właściwościach składników, z których będzie tworzyć pyszne soki i koktajle chyba nie musimy Ci przypominać. Zawierają one całe mnóstwo wartościowych witamin i minerałów, a do tego są po prostu smaczne. Do tworzenia i komponowania ogranicza Cię tylko wyobraźnia, podajemy jednak nasze ulubione elementy napojów. Im  więcej zielonego w Twoim soku, tym lepiej! Dorzucaj do niego szpinak, jarmuż, awokado, seler naciowy, jabłko. Te pierwsze, jak wszelkie warzywa liściaste, są cennym źródłem błonnika i przeciwutleniaczy.

Do każdego koktajlu możesz wcisnąć sok z cytryny, a najlepiej wrzucić ją w całości! Otoczka miąższu ma również właściwości prozdrowotne. Wykorzystuj sezonowe warzywa i owoce, bo właśnie wtedy mają one najwięcej wartości odżywczych, a w dodatku są tanie!

Jak sama widzisz, dieta sokowa przeprowadzona we właściwy sposób może być pyszna, prosta, a co najważniejsze korzystna dla naszego organizmu. Na pomysły pysznych soków i koktajli czekamy w komentarzach.

Popularne

„Weź nie planuj, weź się szanuj!” Plany i cele na 2019 rok - czy warto robić postanowienia noworoczne?
21 stycznia 2019

„Weź nie planuj, weź się szanuj!” Plany i cele na 2019 rok - czy warto robić postanowienia noworoczne?

Więcej...
#metoo
15 stycznia 2019

#metoo

Więcej...
Retro wciąż w modzie!
14 stycznia 2019

Retro wciąż w modzie!

Więcej...
6 kroków do zerwania z macierzyńskim - czyli o tym, jak po projekcie
07 stycznia 2019

6 kroków do zerwania z macierzyńskim - czyli o tym, jak po projekcie "Dziecko" wrócić do pracy zawodowej

Więcej...
Designed by Design Studio WWW with and