Ciągle jesteś na diecie, a efektów nie widać? Przeczytaj, jakie błędy najczęściej popełniamy podczas odchudzania.

17 września 2018

Dlaczego nie chudnę? O błędach w odchudzaniu, o których się nie mówi.

Odkąd sięgasz pamięcią cały czas jesteś na diecie. Często rezygnujesz ze spotkań z przyjaciółmi, bo obawiasz się, że zjesz za dużo. Podczas zakupów sięgasz tylko po produkty z napisem ?light? na opakowaniu. Uwielbiasz jednak nadejście weekendu, na kiedy planujesz swój ?cheat meal? po tygodniu rygorystycznej diety, ale jeśli sięgasz po przekąski to tylko te ?fit?: batony proteinowe, jogurty czy wafle ryżowe. Mimo tego waga stoi w miejscu, a Twoja sylwetka się nie zmienia. Co robisz źle?

Poznaj najczęstsze błędy w odchudzaniu!

Postaw sobie cel

I to wcale nie byle jaki cel, tylko cel realistyczny. Wstań rano, zmierz się w strategicznych miejscach (talia, biodra, udo), stań na wadze i zapisz wyniki. Ustal, że przez dwa tygodnie będziesz trzymać się planu: zdrowa dieta i więcej ruchu staną się Twoją rutyną. Zobacz, coś się wydarzy za ten czas? Jeśli pojawią się pozytywne zmiany, świetnie, tak trzymaj! Jeśli nie, bądź ze sobą szczera: czy faktycznie jadłaś odpowiednio? Może kaloryczność Twojego jadłospisu jest ponad Twoje zapotrzebowanie energetyczne? Problemy z jego ustaleniem, jak i właściwym rozkładem makroskładników rozwiąże dietetyk.

Weekend zaprzepaszcza wszystko

Doskonale wiemy, że po tygodniu trzymania ścisłej diety i chodzenia na siłownie myślisz, że coś Ci się przecież należy. W dodatku miałaś też inne obowiązki: zajmowałaś się domem, rodziną, czy pracowałaś. Nie przeczymy, że po tych intensywnych dniach powinnaś odpocząć, bo to prawda. Weekend nie musi się jednak równać ogromnemu obżarstwu: pizzy, fast foodów, nadmiernemu spożywaniu alkoholu. Czyniąc w ten sposób jesteś w stanie zniweczyć cały tydzień jedzenia według potrzeb, dzięki którym masz poprawić swój wygląd. Tak, jeden dzień może zepsuć wszystko. A przecież możesz postawić na aktywny wypoczynek: rowery czy spacerowanie, spotkanie z przyjaciółmi na plotki przy kawie, wypad do kina czy wizytę w teatrze.

Jesz zbyt zdrowo

Ten błąd wiąże się poniekąd z tym, że w weekend masz ochotę rzucić się na jedzenie. Będąc cały czas na przysłowiowej sałacie i ryżu z kurczakiem, można zwariować. Dlatego pamiętaj, by Twoja dieta była zróżnicowana. Pełnowartościowe źródła węglowodanów to nie tylko ryż, to także ziemniaki, makaron czy pieczywo. Odpowiednio przygotowane i we właściwych ilościach będą świetnym elementem obiadu. Nie unikaj tłuszczów: to one odpowiadają za smakowitość posiłków. Sałatka z oliwą, kanapka z awokado, owsianka z orzechami - dodawaj je do swojego jadłospisu! Pamiętaj, dieta ma być dopasowana do Ciebie, Twoich potrzeb i upodobań.

Cały czas myślisz o jedzeniu

Gdy słowo ?dieta? będzie Ci się kojarzyć jedynie z małymi objętościowo posiłkami, z niekoniecznie smacznymi dla Ciebie składnikami, a nie stanie się ona Twoim stylem życia, to nic z tego. Szybko stracisz zapał i wrócisz do dawnych przyzwyczajeń. Gdy tylko poczujesz głód, sięgniesz po przekąskę. Takie postępowanie jest zgubne. Często ?fit? batoniki zawierają dużo cukru. A wystarczy pić dużo wody czy sięgnąć po kawę, która niweluje poniekąd uczucie głodu. Spokojnie po niej doczekasz się kolejnego posiłku. Wiedz jednak, że musisz znaleźć sobie zajęcie, by nie myśleć tylko o porze, kiedy znowu ?wrzucisz coś na ząb?. Na pewno masz czym się zająć! Przecież nie tylko jedzenie sprawia Ci przyjemność: poczytaj dobrą książkę, obejrzyj odcinek ulubionego serialu, wyjdź na spacer w towarzystwie koleżanki, zwierzaka czy? nastrojowej muzyki.

Nie bądź sama

Jeśli masz cel i plan osiągnięcia sukcesu, dobrze jest mieć także wsparcie. Doskonale, by także Twój partner i dzieci znały zasady zdrowego odżywiania. W drodze po zdrowie i piękną sylwetkę oparciem może być także przyjaciółka. To z nią zapisz się na fitness, byście mogły nawzajem napędzać się do działania. Dla wielu osób zajęcia grupowe są bardzo dużą motywacją do ćwiczeń, a ich wykonywanie to ważny czynnik przy walce o upragnioną sylwetkę.

Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom zdrowy tryb życia sam w sobie będzie dla Ciebie przyjemnością. Przygotowywanie zdrowych posiłków wcale nie musi wiązać się przecież z nudą w kuchni, a weekendowe szaleństwa nie muszą kończyć się w restauracji typu fast food.

Popularne

Mężczyzn najbardziej pociąga kobieta... czytająca!
11 lutego 2019

Mężczyzn najbardziej pociąga kobieta... czytająca!

Więcej...
Niebezpieczna moda, czyli szał na punkcie idealnego wyglądu
04 lutego 2019

Niebezpieczna moda, czyli szał na punkcie idealnego wyglądu

Więcej...
10 pomysłów na oryginalny prezent walentynkowy dla Niego
28 stycznia 2019

10 pomysłów na oryginalny prezent walentynkowy dla Niego

Więcej...
„Weź nie planuj, weź się szanuj!” Plany i cele na 2019 rok - czy warto robić postanowienia noworoczne?
21 stycznia 2019

„Weź nie planuj, weź się szanuj!” Plany i cele na 2019 rok - czy warto robić postanowienia noworoczne?

Więcej...
Designed by Design Studio WWW with and