Jaka jest najdroższa kawa na świecie - czyli kilka faktów, które każdy "kawosz" powinien znać.

Niemalże każdy dorosły człowiek na świecie zna smak i zapach kawy. Bez tego napoju, który najbardziej smakuje z samego rana nie mogą obejść się miliony ludzi na świecie. Smakuje wspaniale rano zaraz po wstaniu z łóżka, jak i potem w ciągu dnia. Budzi nas, gdy jesteśmy jeszcze zaspani i dodaje energii, gdy nie chce nam się ruszać z domu do pracy. A podczas dnia w dodaje siły i ożywia. Natomiast wieczorem kubek gorącej kawy odpręża i uszczęśliwia.
Kawa jest napojem sporządzanym z palonych i następnie mielonych ziaren kawowca. Najczęściej spożywana jest na gorąco, bo wtedy najlepiej smakuje i jest najbardziej aromatyczna. Lecz stosunkowo od niedawna my Polacy możemy się nią raczyć przy każdej okazji i bez okazji.

Kawa w Europie ma krótką historię, gdyż pojawiła się dopiero w szesnastym wieku. A w Polsce ponad sto lat później, choć w Etiopii, z której pochodzi była znana już od wieków.
Kawa zajmuje pierwsze miejsce biorąc pod uwagę napoje ciepłe. Pijemy ją najchętniej, gdyż jest stymulująca, pobudza organizm dzięki zawartej w niej kofeinie. Usuwa zmęczenie, poprawia koncentrację i pamięć, dodaje energii i pomaga osiągnąć większą sprawność umysłową. Tym, którzy nie mogą pić kawy z kofeiną producenci polecają kawę bezkofeinową lub kawę z niską zawartością kofeiny. Ziarenka kawy pozbawiane są kofeiny na etapie segregacji ziaren kawowca przy pomocy metod chemicznych, albo przez wypłukiwanie wodą. Kawa bezkofeinowa może być rozpuszczalna, jak i nierozpuszczalna. Natomiast w smaku kawa bezkofeinowa nie różni się od tej z kofeiną.

Dziś kawa stanowi jeden z powszechnie uważanych artykułów spożywczych. Należy do jednych z najważniejszych towarów handlowych na świecie. Do największych producentów kawy na świecie należy Brazylia, Wietnam, Kolumbia i Indonezja. Wśród ludności uprawiającej krzewy kawowca są duzi i mali producenci. Ogólnie na świecie jest około 25 milionów drobnych producentów kawy, którzy zajmują się jej wytwarzaniem. Rocznie na świecie zbiera się 9 milionów ton kawy. Uprawa kawy jest pracochłonna. Przy uprawie kawy na przykład w Brazylii zajmującej pierwsze miejsce na świecie w produkcji kawy, bo produkuje ona 1/3 światowej produkcji pracuje aż 5 milionów osób. Osoby te pracują przy uprawie 3 miliardów krzewów. Uprawa kawy jest też długa, bo zanim kawowiec zacznie owocować mija 3 lub 4 lata.

Uwielbiamy pić kawę bez żadnych dodatków Po prostu czarną i gorzką. Lecz pijemy ją także z dodatkami. Najczęściej dodajemy do niej cukier, mleko, śmietanę, miód, cykorię, a niektórzy nawet sól. Znana jest nam kawa sypana bezpośrednio do kubka, kawa rozpuszczalna, kawa zbożowa, kawa z ekspresu, kawa cappuccino i wiele jeszcze innych rodzajów kawy.

Na świecie istnieje wiele gatunków kawy. Wiele z nich degustowaliśmy, a inne nie są jeszcze powszechnie znane i doceniane. Jak na przykład najdroższa kawa na świecie zwana kopi luwak. Wytwarza się ją głównie w Indonezji, oraz w Filipinach i w Wietnamie. Kilogram kawy kopi luwak kosztuje około 1000 euro. A więc około 4 tysięcy polskich złotych. Kawa ta najbardziej smakuje mieszkańcom Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii. Gdybyśmy chcieli wypić małą filiżankę tej kawy w kawiarni, to przyszłoby nam zapłacić około 20 zł.
Dlaczego kawa kopi luwak jest tak droga?
Jej cena jest bardzo wysoka ze względu na skomplikowany proces jej produkcji. Jest to kawa pochodząca z odchodów zwierząt zwanych łaskuna. Łaskuny zjadają miąższ z owoców kawowca, a nasiona są przez nie wydalane. Wydalone nasiona dzięki lekkiej fermentacji pozbawione są gorzkiego smaku i posiadają większy aromat. Kawa kopi luwak jest bardzo droga, gdyż jej produkcja wynosi tylko od 300 do 400 kilogramów na rok. Są chętni na kawę tego rodzaju, gdyż im smakuje i stać ich na zakup takiej kawy. Lecz wiele osób mimo zasobności portfela i możliwości zakupu tej drogiej kawy ma uprzedzenia związane z jej produkcją i nie napije się takiej kawy nawet za darmo.