Damskie kurtki - o czym trzeba pamiętać?

Dobre damskie kurtki powinny być przede wszystkim ciepłe, wygodne, nieprzemakalne, wytrzymałe i estetyczne. Jest ona niezbędna w damskiej garderobie, zwłaszcza jeśli często poruszamy się pieszo w czasie chłodów. Warto mieć w swojej szafie kilka okryć wierzchnich, kurtkę puchową na zimowe wyjścia oraz kurtkę przejściową na cieplejszą aurę.

Kurtki damskie - materiał i ocieplenie

Materiał wierzchni kurtki jest bardzo ważny, zazwyczaj jest nim poliester, który jest wytrzymały, lekki i łatwy do utrzymania w czystości. Może to być również poliamid, szczególnie kiedy jest pokryty warstwą termoizolacyjną, jego pozytywną cechą jest również to, że się nie elektryzuje. Eleganckie damskie kurtki wykonywane są także z droższych materiałów, takich jak wiskoza i nylon. W sezonie jesienno-zimowym wystarczy, jeśli materiał wierzchni wykonany jest z bawełny, jest to naturalny materiał, który pozwala skórze oddychać, poza tym jest bardzo miły w dotyku. Wełna może być wykorzystana w przypadku kurtki przeznaczonej na zimę, nawet jej domieszka do innego surowca sprawia, że kurtka jest o wiele cieplejsza. Materiał wierzchni odpowiada za to, czy kurtka jest odporna na deszcz, wiatr, zimne temperatury i jak prezentuje się od strony wizualnej.

Kurtki damskie - rodzaj wypełnienia

Kurtki damskie, które są przeznaczone do noszenia w zimie, powinny mieć naturalne wypełnienie, jakim jest puch albo pierze. Jest to wypełnienie, doskonale izolujące ciało od zimna, poza tym umożliwia skórze oddychanie. Czasami może wystąpić reakcja alergiczna na pierze, wówczas rozwiązaniem są kurtki damskie z wypełnieniem syntetycznym. Parametry pierza syntetycznego pozwalają skórze na oddychanie, ale może się ona szybciej pocić niż w kontakcie z pierzem naturalnym. Wykorzystywana jest również ocieplina wykonana z polaru, która  dobrze sobie radzi w trakcie mrozów. Wełna jest stosowana zazwyczaj w kurtkach damskich skórzanych, jest wtedy podszewką i zarazem ociepleniem.

Kurtka damska - optymalny fason do sylwetki

Niewłaściwie dopasowany fason kurtki może dodawać sporo kilogramów. Istnieje kilka zasad, które mogą pomóc w dopasowaniu fasonu kurtki do sylwetki. Kurtki damskie dobierane do figury typu gruszka powinny być trochę dłuższe, przynajmniej do połowy łydki albo za kolano. Talia powinna być wyraźnie zaznaczona, a góra rozbudowana, np. kołnierzem ze sztucznego futra, czy też kapturem, aby odsunąć uwagę od bioder. Do figury gruszki pasują dżinsy z wysokim stanem, szeroki wybór takich produktów oferuje strona: https://answear.com/k/ona/odziez/jeansy.

Kurtki damskie w przypadku figury typu jabłko mogą mieć wydłużoną linię, np. do połowy uda. Dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju asymetryczne zapięcia w okolicach brzucha jak np. skośne zamki w kurtkach rodzaju ramoneska. Należy unikać puchówek z przeszyciami zaznaczającymi talię. W przypadku figury o typie klepsydry dobrze leżą wszystkie fasony kurtek damskich. Trzeba jedynie zwracać uwagę, aby nadmiar materiału nie zaburzał harmonijnych proporcji ciała. Należy tez pamiętać, że osoby niższe, filigranowe lepiej prezentują się w krótkich fasonach kurtek.