8 powodów, dla których warto pić czerwone wino

Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie jutrzejszy ciepły, letni wieczór spędzany na tarasie, czy w zaciszu swojego domu. Aromatyczna kolacja na stole, blask świec, w tle łagodna muzyka relaksacyjna. Wielu za Was z pewnością zauważyło, że w tym romantycznym obrazku, stanowiącym doskonałą receptę na relaks po męczącym dniu, brakuje jednego elementu.

Wino, bo o nim oczywiście mowa, od niepamiętnych czasów pozostaje jednym z naszych ulubionych trunków. Podczas gdy jedni upatrują w nim najkrótszej drogi do rozwoju choroby alkoholowej i marskości wątroby, inni przekonują, że kieliszek wina ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Prawda leży oczywiście pośrodku. Okazuje się bowiem, że umiarkowane spożycie wina może przedłużyć młodość i sprawić, że dłużej będziemy cieszyć się doskonałym wyglądem i świetną kondycją.

Umiarkowanie, czyli jak?

Umiarkowane spożycie – co to dokładnie oznacza? Każdy z nas posiada oczywiście własny próg tolerancji na napoje wysokoprocentowe. Z medycznego punktu widzenia istnieje jednak granica, której nie powinniśmy przekraczać, jeśli chcemy czerpać z wina korzyści i uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych. Według zaleceń lekarzy i naukowców badających wpływ wina na nasze zdrowie, kobiety powinny spożywać od 100 do 150 ml trunku dziennie. Dla mężczyzn, norma ta waha się w granicach od 300 do 350 ml. Przekroczenie wskazanej normy może skutkować efektem zupełnie odwrotnym do zamierzonego. Warto przy tym pamiętać, że z wina i innych napojów alkoholowych powinny bezwzględnie zrezygnować kobiety w ciąży. Ograniczenie konsumpcji trunku dotyczy także par starających się o dziecko.

Znając reguły rozważnego spożywania wina, przejdźmy zatem do korzyści, jakie możemy czerpać z codziennego raczenia się kieliszkiem trunku. Gotowi? A więc zaczynamy!

1. Młodość

Szukacie sposobu na wieczną młodość? Właśnie go znaleźliście! Wino co prawda nie zapewni Wam nieśmiertelności, ale pozwoli dłużej cieszyć się młodzieńczym wyglądem. Wszystko za sprawą zawartych w nim antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki. To właśnie one sprawiają, że komórki naszego ciała wolniej się starzeją. Ich działanie można zauważyć przede wszystkim na skórze, która mimo upływu lat pozostaje jędrna i elastyczna. Wino ogranicza też tworzenie się zmarszczek, szczególnie tych wokół oczu i ust.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli ponadto, że resweratrol zawarty z skórce winogron i, co za tym idzie, w winie, stymuluje gen długowieczności, przez co nie tylko odmładza, ale także wydłuża życie. Ten silny antyoksydant można znaleźć także pod postacią leku. Badania pokazują, że resweratrol zawarty w winie wykazuje większą skuteczność niż ten dostępny w medykamentach. Pamiętajcie jednak, że zdecydowanie większe stężenie tej niezwykłej substancji znajdziecie w czerwonym winie. Szczególnie bogate w nią są trunki ze szczepów pinot noir zawierające pięciokrotnie więcej resweratrolu niż ich popularni konkurenci wyprodukowani z winogron cabernet sauvignon.

2. Dobry wzrok

Skoro mowa o długowieczności i młodości, warto wspomnieć też o pozytywnym wpływie wina na nasz wzrok. Jak przekonują naukowcy z Islandii, umiarkowane spożycie czerwonego trunku może nawet o połowę obniżyć ryzyko wystąpienia zaćmy, czyli choroby, która w pierwszym stadium powoduje zmętnienie soczewki, w kolejnym zaś prowadzi do całkowitej ślepoty. Zawarte w winie przeciwutleniacze obniżają kruchość naczyń krwionośnych, również tych występujących w gałce ocznej. W konsekwencji obniżają ciśnienie i zapobiegają starzeniu się plamki żółtej. Hamują także procesy zwyrodnieniowe siatkówki, dzięki czemu nawet osoby pracujące przez długi czas przy komputerze mogą do późnej starości cieszyć się doskonałym wzrokiem.

3. Piękny uśmiech

Wspomnieliśmy o oczach, przejdźmy więc do… jamy ustnej. Czy wiecie, że czerwone wino zapobiega powstawaniu chorób dziąseł oraz tworzeniu się ubytków w zębach? To bardzo ważna kwestia, biorąc pod uwagę fakt, że według statystyk od 60 do 90% populacji boryka się z problemami zdrowotnymi dziąseł i zębów. W jamie ustnej bytują bowiem bakterie, które prowadzą do odkładania się kamienia nazębnego i dodatkowo produkują kwasy niszczące zęby. Szczotkowanie, płukanie, nitkowanie – okazuje się, że zabiegi te w wielu przypadkach nie są wystarczające, by skutecznie pozbyć się drobnoustrojów. Naukowcy z Madrytu i Zurychu odkryli jednak, że najbardziej efektywne w zabijaniu zarazków jamy ustnej jest czerwone wino. Dodajmy, że zawartość alkoholu nie ma tutaj znaczenia. Bez względu na to czy gustujecie w mocniejszych czy słabszych, a nawet bezalkoholowych trunkach, możecie być pewni, że wino zagwarantuje Wam promienny uśmiech.

4. Zdrowy układ krwionośny

Poświęciliśmy sporo uwagi względom estetycznym, przejdźmy więc do konkretnych korzyści zdrowotnych płynących z wypijania umiarkowanej ilości wina. Jak być może już wiecie, czerwony trunek jest bardzo przyjazny dla serca. Zawarte w nim procyjanidyny unieczynniają tak zwaną endotelinę, odpowiedzialną za przekształcanie cholesterolu w jego twardszą postać gromadzącą się w naczyniach krwionośnych pod postacią złogów. Badania prowadzone w londyńskiej Queen Mary’s School of Medicine dowodzą, że najwięcej procyjanidyny zawierają trunki pochodzące z prowincji Nuoro na Sardynii. Ciekawostką jest z kolei fakt, że właśnie tam żyje najwięcej mężczyzn, którzy przekroczyli wiek 100 lat. Czerwone wino jest ponadto bogate we flawonoidy. Substancje te zapobiegają uszkodzeniom powstającym w śródbłonku naczyń, chroniąc organizm przez miażdżycą i chorobami zakrzepowymi.

5. Doskonała pamięć i koncentracja

Czerwone wino jest także prawdziwym sprzymierzeńcem naszego mózgu. Poprawiając krążenie krwi, powoduje, że komórki nerwowe są lepiej odżywione. Naukowcy z Nowego Jorku udowodnili, że spożycie umiarkowanej ilości cabernet sauvignon znacząco ogranicza ryzyko odkładania się w mózgu tak zwanych blaszek amyloidowych, których obecność powoduje rozwój choroby Alzheimera. Wino skutecznie usprawnia pamięć oraz koncentrację również u osób w podeszłym wieku. Naukowcy z Johns Hopkins University przekonują ponadto, że zawarty w trunku resweratrol podwyższa stężenie oksygenazy hemowej, dzięki czemu chroni przed uszkodzeniami neuronów i warunkuje skuteczniejszy przepływ impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi budującymi mózg. Obecne w winie antocyjany zapobiegają też powstawaniu schorzeń neurodegeneracyjnych, wśród których najbardziej popularna jest choroba Parkinsona. Substancje te potrafią ograniczyć ryzyko jej wystąpienia nawet o 40%.

6. Broń przeciwko nowotworom

W ostatnich dziesięcioleciach prawdziwym wyzwaniem dla medycyny są choroby nowotworowe. Badania prowadzone w rozmaitych zakątkach świata jednoznacznie pokazują, że czerwone wino pomaga walczyć z rakiem. Zawarta w nim apigenina należąca do grupy flawonoidów skutecznie hamuje wzrost nowotworów. Pozbawia je mechanizmu chroniącego przed naturalnym usuwaniem przez organizm zużytych i wadliwych komórek. Naukowcy z Uniwersytetu w Missouri przekonują, że czerwone wino jest świetnym lekarstwem wspomagającym kurację antynowotworową. Resweratrol zawarty w trunku, świetnie sprawdza się przy leczeniu raka prostaty oraz czerniaka, powodując, że komórki nowotworowe nie wykazują oporności na radioterapię. Co więcej, badacze z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Stony Brook udowodnili, że osoby regularnie spożywające umiarkowane ilości wina są obarczone blisko 70% mniejszym ryzykiem rozwoju złośliwego raka jelita grubego w porównaniu z abstynentami. Zawarte w czerwonym winie pozostałe antyoksydanty, niszcząc wolne rodniki, przeciwdziałają mutacjom komórek, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w profilaktyce raka.

7. Odchudzanie

Kieliszek czerwonego wina do kolacji sprzyja także osobom, które kontrolują swoją wagę. Naukowcy przekonują, że zawarty w trunku piceatannol, czyli metabolit wspominanego już wielokrotnie resweratrolu, ogranicza rozwój komórek tłuszczowych. Wspomaga też naturalne redukcję tkanki tłuszczowej obecnej w organizmie. Dietetycy wysnuli także teorię, która mówi, że wino pomaga wypracować mechanizm w wątrobie, który pozwala przekształcać napoje alkoholowe w ciepło, zamiast magazynować energię w postaci tłuszczu. Potwierdzeniem ich przypuszczeń jest fakt, że kobiety żyjące we Francji czy we Włoszech, pomimo nieograniczonej niczym diety, cieszą się zazwyczaj doskonałą figurą. Nie ma oczywiście wątpliwości co do tego, że czerwone wino jest napojem, bez którego trudno wyobrazić sobie udany francuski obiad czy romantyczną włoską kolację.

8. Lepsze życie seksualne

Na koniec przygotowaliśmy jeszcze jedną ciekawostkę. Czy wiecie, że wino wzmaga libido? Przyspiesza krążenie krwi we wszystkich narządach ciała, również tych strategicznych z punktu widzenia życia erotycznego. Seksuolodzy z Uniwersytetu we Florencji dowiedli, że zawarte w nim antyoksydanty dbają o dobry stan wyściółki naczyń krwionośnych i rozszerzają naczynia, zapobiegając w ten sposób powstawaniu miażdżycy. Sprawiają w ten sposób, że mężczyźni cieszą się lepszą kondycją seksualną i zdecydowanie rzadziej zapadają na problemy z erekcją. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii doszli do wniosków, że czerwone wino wyzwala także endorfiny w mózgu. Hormony szczęścia powodują, że jesteśmy bardziej rozluźnieni, mamy lepszy humor i większą ochotę na seks.